2019 Ashdown Domtar, Joe Culpepper Relays results

Domtar
Lake Hamilton's Haze Farmer, right, and Trinity Christian's Rhett Nelson entered Thursday's Domtar Relays ranked second and fourth in the pole vault, respectively, in the nation. Farmer, who has committed to the University of Georgia, has cleared 17-5 this year. He set a new Domtar record with a leap of 17 feet Thursday afternoon.

 

Ashdown Domtar Relays

Thursday, March 14, 2019

at Ashdown High School

VARSITY BOYS

TEAM TOTALS – 1. Arkansas High 140; 2. Lake Hamilton 99; 3. De Queen 89; 4. Genoa Central 71; 5. Prescott 63; 6. Hope 50; 7. Broken Bow 43; 8. Gurdon 34; 9. Arkadelphia 33; 10. Trinity Christian 18; 11. Ashdown 17; 12. Foreman 11.

FIELD EVENTS

SHOT PUT – 1. Malik Beasley, DQ, 49-9; 2. Ray Hamp, LH, 46-4; 3. Treveon Cleveland, AHS, 45-0.

DISCUS – 1. Elijah Wood, BB, 126-8; 2. Ray Hamp, LH, 112-6; 3.  Remington Bearden, GC, 100-0.

LONG JUMP – 1. Shamon Smith, AHS, 22-10; 2. Riley Jaydon, Hope, 22-1; 3. DeJordan Mask, AHS, 21-5 1/2.

TRIPLE JUMP – 1. Remington Bearden, GC, 43-1 1/2; 2. Riley Jaydon, Hope, 42-7; 3. Isaiah Harper, Gurdon, 39-7.

HIGH JUMP – 1. Daily Nickerson, DQ, 6-2; 2. Riley Jaydon, Hope, 6-2; 3. Jameson Threadgill, Gurdon, 6-0.

POLE VAULT – 1. Haze Farmer, LH, 17-0 (new record, old record 16-1, Farmer, 2017); 2. Rhett Nelson, TC, 15-7; 3. Hunter Johnson, LH, 14-6.

RUNNING EVENTS

3200 RELAY – 1. Lake Hamilton, 8:47.0; 2. De Queen, 8:47.16; 3. Arkansas High, 9:04.79.

100 METERS – 1. Muldrow Nikorean, Hope, 10.84; 2. Torie Blair, AHS, 11.04; 3. Kyren Batey, Fore., 11.19.

200 METERS – 1. Muldrow Nikorean, Hope, 22.43; 2. Torie Blair, AHS, 22.76; 3. Jonathan Blair, AHS, 23.11.

400 METERS – 1. Ryan Johnson, Pres., 49.94; 2. Desmond Lane, AHS, 54.20; 3. Billy Clouse, BB, 54.52.

800 METERS – 1. Hector Hernandez, DQ, 1:59.85; 2. Caedmon Kyles, GC, 2:00.95; 3. Skylar Davis Weldon, LH, 2:09.34.

1600 METERS – 1. Dalton Jones, GC, 4:56.33; 2. Christian Silvar, LH, 4:58.53; 3. Aidon Dodson, Ark., 4:58.74.

3200 METERS – 1. William Swecker, LH, 10:41.63; 2. Aidon Dodson, Ark., 10:53.97; 3. Christian Silvar, LH, 10:54.15.

110 HURDLES – 1. Cameron Collier, AHS, 15.04; 2. Adrian Block, Pres., 15.57; 3. Jamarious Johnson, AHS, 15.65.

300 HURDLES – 1. Adrian Block, Pres., 40.56; 2. Louis Blackwell, AHS, 42.56; 3. Jamarious Johnson, AHS, 42.91.

4×100 RELAY – 1. Arkansas High (Cameron Collier, Jonathan Blair, Shamon Smith, Torie Blair), 43.21; 2. Arkadelphia, 45.07; 3. Hope, 45.54.

4×400 RELAY – 1. Lake Hamilton, 3:33.23; 2. Prescott, 3:38.70; 3. Ashdown, 3:50.21.

VARSITY GIRLS

TEAM TOTALS – 1. Arkansas High 139 1/2; 2. Broken Bow 103; 3. Genoa Central 85; 4. De Queen 78; 5. Lake Hamilton 76; 6. Ashdown 68; 7. Foreman 42; 8. Hope 23; 9. Arkadelphia 18; 10. Prescott 16 1/2; 11. Gurdon 13; 12. Dierks 10; 13. Trinity Christian 9.

FIELD EVENTS

SHOT PUT – 1. Janyrie Ganaway, BB, 37-1; 2. Alley Dawson, GC, 34-8 1/2; 3. Jekiyah Bullock, AHS, 34-5.

DISCUS – 1. Ally Dawson, GC, 102-5; 2. Kennedy Winship, DQ, 94-2; 3. Blaire Gentry, Ash., 90-11.

LONG JUMP – 1. Ashanti Railey, AHS, 16-7 1/2; 2. Porsha Randle, Ash., 16-2 1/2; 3. Jukarra Geenlee, Ash., 15-11.

TRIPLE JUMP – 1. Kadi Downs, Fore., 34-8; 2. Jayda Griffin, AHS, 33-5 1/2; 3. Jukarra Greenlee, Ash., 33-1.

HIGH JUMP – 1. Kadi Downs, Fore., 4-9; 2. Destiny Baugus, BB, 4-8; 3. Na’Kerra Magee, Hope, 4-8.

POLE VAULT – 1. Edie Murray, LH, 12-6; 2. Lani Lanier, GC, 10-6; 3. Mahayla Swayze, LH, 10-0.

RUNNING EVENTS

3200 RELAY – 1. De Queen, 10:44.63; 2. Broken Bow, 11:03.89; 3. Genoa Central, 11:23.73.

100 METERS – 1. Ashanti Railey, AHS, 12.75; 2. Alyssa Grissom, AHS, 13.03; 3. Kadi Downs, Fore., 13.33.

200 METERS – 1. Marcayla Montgomery, AHS, 27.64; 2. Serenity McGuire, BB, 28.09; 3. Miracle Gibson, AHS, 28.20.

400 METERS – 1. Baylee Jenkins, LH, 1:04.05; 2. Nykirryia Robinson, AHS, 1:04.20; 3. Emily Rodgers, BB, 1:06/06.

800 METERS – 1. Ashly Dykes, DQ, 2:28.25; 2. Ashlyn Chambers, DQ, 2:43.64; 3. Hannah Laster, BB, 2:46.02.

1600 METERS – 1. Taylor Pounds, Dierks, 5:50.71; 2. Heidy Galvan, DQ, 6:00.53; 3. Anacaren Ramos, LH, 6:03.56.

3200 METERS – 1. Meighan Mears, LH, 12:53.50; 2. Heidy Galvan, DQ, 12:55.40; 3. Jessica Jennings, LH, 12:58.0.

100 HURDLES – 1. Serious Hicks, AHS, 16.45; 2. Jayda Griffin, AHS, 16.95; 3. Elizabeth Stanfield, BB, 17.13.

300 HURDLES – 1. Allison Routh, BB, 50.20; 2. Jayda Griffin, AHS, 50.13; 3. Serious Hicks, AHS, 51.99.

4×100 RELAY – 1. Arkansas High (Marcayla Montgomery, Shanti Railey, Cadagiana White, Zhiah Nelson), 49.99; 2. Hope, 50.0; 3. Ashdown, 53.34.

4×400 RELAY – 1. Arkansas High (Nykirryia Robinson, Cadagiana White, Zniah Nelson, Ashanti Railey), 4:22.64; 2. Broken Bow, 4:29.34; 3. Genoa Central, 4:38.31.

Joe Culpepper Relays results

Thursday, March 14, 2019

at Redwater High School

VARSITY BOYS

FIELD EVENTS

None.

RUNNING EVENTS

TEAM TOTALS—1. Hooks 137, 2. Daingerfield 99, 3. Waskom 45, 4. Elysian Fields 34, 5. Queen City 23, 6. Redwater 14, 7. Harleton 0.

110 HURDLES—1. Teaondrick Wade, Hooks, 16.40; 2. Jacob Mahar, Hooks, 16.45; 3. Nick Ferguson, Daing., 17.16.

100 METERS—1. Logan Murray, Hooks, 10.97; 2. TyJaylon Wilkerson, Daing., 11.02; 3. Hamilton, WAS, 11.26.

1600 METERS—1. Pineda, WAS, 5:11.46; 2. JC Stone, QC, 5:14.41; 3. Satterfield, Hooks, 5:20.70.

4×100 RELAY—1. Hooks (Tanner Pounds, Carter Duncan, Mason Price, Logan Murray), 43.12; 2. Daingerfield, 43.20; 3. Elysian Fields, 43.49.

4×200 RELAY—1. Hooks (Pounds, Duncan, Price, Murray), 1:31.28; 2. Daingerfield, 1:31.59; 3. Elysian Fields, 1:32.48.

400 METERS—1. Trese Grant, Daing., 52.69; 2. Carter Duncan, Hooks, 52.72; 3. Leonard Brice, Hooks, 53.58.

300 HURDLES—1. Jacob Mahar, Hooks, 42.66; 2. Teaondrick Wade, Hooks, 43.78; 3. Nick Ferguson, Daing., 44.91.

800 METERS—1. Michael Ruth, Hooks, 2:10.60; 2. JC Stone, QC, 2:18,26; 3. Rhett Ashmore, Hooks, 2:19.02.

200 METERS—1. Danny Mitchell, Daing., 22.84; 2. Jakauri Woods, Daing., 22.88; 3. Jakobe Goynes, Daing., 23.35.

3200 METERS—1. C. Pineda, WAS, 11:13; 2. A. Sanchez, WAS, 12:17; 3. Victor Gonzalez, Daing., 12:22.

4×400 RELAY—1. Daingerfield (Wilson, Ferguson, Allen, Grant), 3:39.85; 2. Waskom, 3:40.78; 3. Hooks, 3:43.56.

VARSITY GIRLS

FIELD EVENTS

None

RUNNING EVENTS

TEAM TOTALS—1. Daingerfield 92, 2. Waskom 70, 3. Queen City 61, 4. Elysian Fields 52, 5. Redwater 49, 6. Harleton 44, 7. Hooks 34, 8. Liberty-Eylau JV 24.

100 HURDLES—1. Samantha Rogers, HAR, 17.22; 2. McKinlee Russell, QC, 17.57; 3. Shauna Cooper, WAS, 17.78.

100 METERS—1. Madison Harris, EF, 12.75; 2. Joi Akinsuroju, Daing., 12.87; 3. Zamya Wilbarger, Daing., 13.15.

1600 METERS—1. Sydney Hornbuckle, RW, 5:43.99; 2. Perla Bravo, WAS, 6:08.93; 3. Grecia Bravo, WAS, 6:14.93.

4×100 RELAY—1. Daingerfield (Wilbarger, Bruce, Akinsuroju, Fields), 49.93; 2. Elyisan Fields, 51.79; 3. Queen City, 51.86.

4×200 RELAY—1. Daingerfield (Wilbarger, Akinsuroju, Roberts, Bruce), 1:48.63; 2. Queen City, 1:49.36; 3. Elysian Fields, 1:56.20.

400 METERS—1. Zahria Jackson, HAR, 1:04.03; 2. Eliyah Howard, L-E, 1:04.43; 3. L. Jeffery, L-E, 1:05.67.

300 HURDLES—1. Hailey Sutton, Hooks, 51.72; 2. Shauna Cooper, WAS, 52.05; 3. Samantha Rogers, HAR, 52.72.

800 METERS—1. Sydney Hornbuckle, RW, 2:30.94; 2. Chloe Turner, RW, 2:38.54; 3. Grecia Bravo, WAS, 2:53.71.

200 METERS—1. Madison Harris, EF, 27.41; 2. CeCe Walker, QC, 27.63; 3. Quanesha Roberts, Daing., 27.84.

3200 METERS—1. Grecia Bravo, WAS, 13:32; 2. Perla Bravo, WAS, 13:41; 3. Sam Wells, RW, 13:58.

4×400 RELAY—1. Daingerfield (Ashlyn Bruce, Sanaa Fields, Montrevia Durham, Quanesha Roberts), 4:27.90; 2. Queen City, 4:30.71; 3. Harleton, 4:32.00.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*