2020 PAUL PARR RELAYS

Paul Parr Relays
Liberty-Eylau sophomore Jeavon Stewart won gold Friday in the triple jump, 110 hurdles and 300 hurdles at the 2020 Paul Parr Relays.

 

Texas High’s boys and girls flexed their 5A muscles Friday in the 2020 Paul Parr Relays at Liberty-Eylau High School.

Senior Owen Likins appeared in mid-season form in leading the Tigers past a strong field. Likins waltzed to victory in the 3200, 800 and 1600 races. He won the 800 in 1:57.13, finishing his day with a time of 4:26.85 in the 1600.

The weather was near-perfect, but the wind probably factored into some of the performances.

The Tigers piled up 226.5 points to easily outdistance runner up Atlanta’s 135. Host Liberty-Eylau was third, but won gold in six events.

Sophomore Jeavon Stewart won the triple jump and both hurdle races. The Leopards also prevailed in the 4 x 100 relay. Senior Korbyn White anchored that winning effort, and also won the 100 meters.

Paul Parr Relays
L-E’s Danielle Thomas peers down the track prior to Friday”s winning performance in the 100 meters.

Texas High’s girls won two events, but buried their competition with a lot of seconds and third place finishes.

Tramecia Batton won the shot put with a heave of 34-8 1/2. Cashlin Golden won the 100 hurdles in 17.661.

The top three places in each event are listed below:

Paul Parr Relays Boys Division

FIELD EVENTS

SHOT PUT – 1. Landon Jackson, PG, 45-3 1/2; 2. Jared Cowgirl, Atl., 45-0; 3. Tyrell King, Atl., 44-2.

DISCUS – 1. Ben Kaczmarek, Redw., 133-7; 2. John Collier, Redw., 116-1; 3. Jared Cowgill, Atl., 111-2.

TRIPLE JUMP – 1. Jeavon Stewart, L-E, 44-0 1/2; 2. Jaden Duhart, THS, 40-7; 3. Timothy Hopkins, THS, 37-11.

LONG JUMP -1. Keylon Watson, L-E, 20-8 3/4; 2. Se’Maj Rose, L-E, 20-4 1/2; 3. Trakeci Cooper, THS, 19-11 1/2.

HIGH JUMP- 1. Clayton Smith, THS, 5-10; 2. Se’Maj Rose, L-E, 5-8; 3. Keylon Watson, L-E, 5-6.

POLE VAULT – 1. Will Porterfield, Atl., 9-6; 2. Hunter Clayton, Atl., 9-0.

RUNNING EVENTS

3200 METERS – 1. Owen Likins, THS; 2. Dagon Ward, Atl.; 3. Matthew Morin, Atl.

4×100 RELAY – 1. Liberty-Eylau (Marshes Handy, Tavion Neal, Steven Turner, Korbyn White), 42.96; 2. Texas High, 43.23; 3. Atlanta, 44.36.

800 METERS – 1. Owen Likins, THS, 1:57.13; 2. Dagen Ward, Atl., 2:01.84; 3. Evan Likins, THS, 2:07.69.

110 HURDLES – 1. Jeavon Stewart, L-E, 15.9; 2. Caden Miller, THS, 16.01; 3. Treveyun Roberts, THS, 16.04.

100 METERS – Korbyn White, L-E. 11.12; 2. Jaden Duhart, THS, 11.2; 3. Alexander Mackey, THS, 11.23.

4×200 RELAY – 1. Texas High (Malique Fields, Kobe Webster, Chandlor Wright, Daemarquez Willis), 1:31.29; 2. Liberty-Eylau, 1:31.93: 3. Atlanta, 1:35.16.

400 METERS – 1. Latham Ragland, THS, 53.93; 2. Cameron Carney, Atl., 53.98; 3. Clayton Smith, THS, 55.40.

300 HURDLES – 1. Jeavon Stewart, L-E, 42.23; 2. Treveyun Roberts, THS, 43.68; 3. Trakeci Cooper, THS, 44.89.

200 METERS – 1. Daemarquez Willis, THS, 22.32; 2. Logan Johnson, PG, 23.40; 3. Tyrell Miller, THS, 23.45.

1600 METERS – 1. Owen Likins, THS, 4:26.85; 2. Dagen Ward, Atl., 4:43.30; 3. Evan Likins, THS, 5:04.80.

4×400 RELAY – 1. Texas High (Latham Ragland, Tyler Harris, Joshua Somerville, Clayton Smith), 3:33.0; 2. Atlanta, 3:34.0; 3. Liberty-Eylau, 3:41.0.

TEAM TOTALS – 1. Texas High 226.5; 2. Atlanta 135; 3. Liberty-Eylau 132; 4. Pleasant Grove 29; 5. Redwater 19.5.

Paul Parr Relays

Paul Parr Girls Division

FIELD EVENTS

SHOT PUT – 1. Tramecia Batton, THS, 34-8 1/2; 2. Marisa Paez, THS, 34-7; 3. Quenijah Cook, Atl., 33-6 1/2.

DISCUS – 1. McKenzie Williamson, L-E, 103-6; 2. Phynice Smith, L-E, 99-2; 3. Marisa Paez, THS, 94-1.

LONG JUMP – 1. Tamara Norris, L-E, 17-2 1/2; 2. Laqukeisha Jeffery, L-E, 16-11 1/2; 3. Alexia Edwards, THS, 16-0.

TRIPLE JUMP -1. Kiana Smith, L-E, 35-7 3/4;; 2. Saniya Black, Carter, 34-10; 3. Tamara Norris, L-E, 34-1.

HIGH JUMP – 1. Jazzmine Harvey, PG, 5-6; 2. Kahliyah Anderson, THS, 5-0; 3. Danielle Thomas, L-E, 5-0.

POLE VAULT – 1. (Tie) Aubrey Anthony, Atl., 6-6, and Sarah Clayton, Atl., 6-6.

RUNNING EVENTS

3200 METERS – 1. Keri Fomby, Atl., 13:16.0; 2. Daniela Urieta, THS; 3. Lydia Collvins, PG.

4X100 RELAY – 1. Dallas Carter, 48.63; 2. Texas High, 49.85; 3. Redwater 54.82.

800 METERS – 1. Sydney Hornbuckle, 2:31.81; 2. Val Perez, THS, 2:32.72; 3. Fezeka Barnes, THS, 2:34.93.

100 METER HURDLES – 1.Cashlin Golden, THS, 17.661; 2. Mallory Wallace, Carter, 17.669; 3. Faith Bellamy, THS, 17.82.

100 METERS – 1. Danielle Thomas, L-E, 12.19; 2. Jada Smith, Carter, 12.33; 3. Tanaiya Silmon, Carter, 12.76.

4×200 RELAY – 1. Dallas Carter, 1:42.97; 2. Texas High, 1:46.76; 3. Liberty-Eylau, 1:49.20.

400 METERS – 1. Danielle Thomas, L-E, 1:01.70; 2. Tashauna Aplon, Carter, 1:03.11; 3. Fezeka Barnes, THS, 1:03.39.

300 HURDLES – 1. India Cooper, Atl., 52.65; 2. Faith Bellamy, THS, 53.12; 3. Cashlin Golden, THS, 54.04.

200 METERS – 1. Jayla Smith, Carter, 25.69; 2. Kahliyah Anderson, THS, 25.96; 3. Laqukeisha Jeffery, L-E, 26.34.

1600 METERS – 1. Sydney Hornbuckle, Redw., 5:40.66; 2. Keri Fomby, Atl., 6:09.87; 3. Daniela Urieta, THS, 6:17.93.

4×400 RELAY -1. Dallas Carter, 4:19.25; 2. Texas High, 4:27.80; 3. Redwater, 4:29.22.

TEAM TOTALS – 1. Texas High 177; 2. Dallas Carter 126; 3. Liberty-Eylau 122; 4. Redwater 75; 5. Atlanta 58; 6. Pleasant Grove 30.